ŚWIETLICA

Świetlica szkolna pełni na terenie szkoły funkcje opiekuńcze, wychowawcze i dydaktyczne
w godzinach 6.45-16.45

Nasza świetlica jest miejscem, w którym możemy miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić wolny czas. Tutaj dzieci mogą znaleźć coś dla siebie, dostosowanego do swoich umiejętności, zainteresowań i uzdolnień. W świetlicy dbamy o wdrażanie uczniów do przestrzegania przyjętych zasad, wyrażania własnych potrzeb, staramy się wyrobić w wychowankach umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi i zgodnego współżycia w grupie.

W trosce o wszechstronny rozwój osobowości w świetlicy szkolnej realizujemy różnorodne zajęcia:

ZAJĘCIA ŻYWEGO SŁOWA

Spotkania z książką

Jednym ze sposobów rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów jest głośne czytanie książek.
W świetlicy czytamy bajki, baśnie i opowiadania należące do kanonu literatury dziecięcej.
Obecnie śledzimy przygody Detektywa Pozytywki oraz Mikołajka.

POGADANKI
Możemy wziąć udział w ciekawych pogadankach na przeróżne tematy, poznając np.
prawa dziecka, zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, zwyczaje ptaków czy tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne.

ZAJĘCIA UMYSŁOWE
Dużo zajęć poświęcamy twórczemu myśleniu, podczas których rozwiązujemy rebusy, zagadki, krzyżówki.
Chętnie uczestniczymy w zabawach logicznych.
Podczas tych zajęć nie ma czasu na nudę.

ZAJĘCIA MANUALNE
Każdy ma też okazję uczestniczyć w zajęciach plastyczno-technicznych.Robimy różne rzeczy: ciekawe kartki, uczymy się quillingu, szyjemy, malujemy, rysujemy, wycinamy z papieru, lepimy z plasteliny, składamy origami.
Prace przyozdabiają naszą salę, dzięki czemu jeszcze przyjemniej jest nam w niej przebywać.

ZAJĘCIA RUCHOWE

Jedną z form pracy w świetlicy są zabawy ruchowe, które poprawiają samopoczucie u dzieci. Rzuty do celu, skoki przez skakankę, wspólne gry w gumę czy zbijanie kregli to aktywności, które wnoszą wiele radości. W ciepłe i pogodne dni wychodzimy na boisko i plac zabaw, wtedy zabawom ruchowym nie ma końca.

ZAJĘCIA WEDŁUG WŁASNYCH ZAINTERESOWAŃ
Zajęcia mają na celu wyciszenie, zaproponowanie dzieciom zabawy, w którą lubią się bawić i która przynosi im przyjemność oraz pozwala odreagować powstałe napięcia. Zabawy te rozwijają także wyobraźnię, umiejętność przyjaznego komunikowania się i współdziałania w grupie.
I tak wolne chwile wypełniamy grami planszowymi. Nasze ulubione to: ”Bingo“, "Monopoly", "Chińczyk", "Scrabble"czy "Osada".

Lubimy układać puzzle. Najbardziej te przedstawiające bohaterów bajek i baśni.

Kto nie boi się wyzwań może spróbować swoich sił w grze w szachy czy warcaby.

Świetlica oprócz organizowania czasu wolnego wspomaga funkcję dydaktyczną szkoły. Pomagamy uczniom w odrabianiu lekcji.

Poza wyżej wymienionymi zajęciami w świetlicy organizowane są konkursy, można wziąć udział w zajęciach muzycznych podczas, których słuchamy muzyki, śpiewamy piosenki, tańczymy. Oglądamy także bajki i filmy przyrodnicze.

Tym wszystkim działaniom towarzyszy radosna atmosfera oraz żywe zainteresowanie wychowanków.